Skupo, skuplje, Infostan

Dotrajale vodovodne instalacije i kvarovi na mreži brojnim domaćinstvima u centru grada enormno uvećali račune za komunalije

Nijedna stavka na računu za infostan u poslednjih nekoliko meseci nije poskupela, ali su brojna beogradska domaćinstva u centru grada ovih dana dobila znatno veće račune. Kako objašnjavaju nadležni u JKP „Infostan", „krivci" za enormno uvećanje računa jesu dotrajale vodovodne instalacije i kvarovi na mreži, ali i krađa vode.

UPLATNICE MALE, A MASTILO BLEDO?!

Građanima koji nisu platili račune stiže tužba bez prethodnih opomena, a i ako plate osnovni dug, kamatu plaćaju uz račun za sledeći mesec. Generalni direktor „Infostana" Miodrag Milošević kaže da nije tačno da građane ne opominju i da to rade više puta godišnje.

Naš propust je to što imamo male uplatnice, a iznos duga na njima nije upadljiv. To je do štampe. Građani treba da znaju da je država ta koja tuži, mi samo opominjemo - objašnjava Milošević.

Generalni direktor ovog komunalnog preduzeća Miodrag Milošević kaže da oni nisu nadležni niti odgovorni za visinu računa, već samo za obračun koji se obavlja po ustaljenom principu.

- Takva je tehnologija. Zaposleni u „Vodovodu" jednom mesečno nam daju podatke i mi to obrađujemo po broju stanova i članovima domaćinstva. Ali zašto je veća potrošnja, mi to stvarno ne znamo! - objašnjava Milošević.

Čekić u ruke!

Pritužbe se odnose najčešće na previsoke račune za vodu u privatnim kućama i stambenim zgradama.

Stanari zgrade u ulici Starine Novaka 21, gde se u prizemlju nalazi restoran „Palilula", kažu da su dobijali visoke račune sve dok im nije popravljen kvar na instalacijama.

- Ma, to je bilo strašno! Računi su bili ogromni, a nismo imali pojma zašto. Podneo sam žalbu misleći da taj restoran troši mnogo vode, ali nakon toga smo utvrdili da oni imaju svoj vodomer. Posle nekoliko dana radnici „Vodovoda" su otklonili kvar, koji se nalazio u šahtu ispred zgrade - objašnjava Beograđanin Milan Partonjić.

Direktor sektora prodaje JKP „Vodovod i kanalizacija" Stevo Savić navodi da održavanje instalacija ne podrazumeva samo cevi u zgradi, već i sistem od vodomera do zgrade za koje su nadležni sami građani.re

Komunalne usluge koje se naplaćuju kroz Sistem objedinjene naplate:

- Gradsko građevinsko zemljište

- Zajednička električna energija

- Odnošenje kućnog smeća

- Upotrebljena voda

- Topla voda

- Daljinsko grejanje

- Dimničarske usluge

- Održavanje zgrada

- Ekološka zaštita 

- „Gradsko stambeno" potpisuje ugovor sa stanarima, u kojem se navodi da građani sami snose odgovornost za štetu nastalu na vodovodnim instalacijama u zgradama u kojima žive. Ako građani plaćaju više zbog curenja vode, onda to treba sami i da poprave! Vodomer je prekretnica i ako iscuri mnogo vode, a da pri tom ne dolazi do potrošača, građani moraju da snose odgovornost - rekao je Milošević.

Instalacije „pobelele"

On kaže da su najveći problem dotrajale instalacije stare i više od 40 godina, odnosno takozvane bele mreže. Njih čine pocinkovane cevi koje se smatraju dotrajalim i posle 20 godina.

- Odgovorni smo za sve kvarove do šahta i u šahtu, za dva zatvarača i vodomer, a za sve kvarove odatle građani sami snose odgovornost - objašnjava Savić.

Građani se često žale i na to da primećuju da su na njihove vodomere prikačene i pojedine prodavnice, butici ili mesare.

- U prizemlju naše zgrade nalazi se industrija mesa „Agrines" koja je bila prikačena na naš vodomer. Ipak smo se dogovorili da sami investiraju u svoj vodomer i time olakšaju nama - objašnjava Ljubica Stojanović, predsednica kućnog saveta zgrade u ulici 27. marta.

Reklamacija na račun može biti upućena „Infostanu", odnosno ekspoziturama na opštini na kojoj se nalazi stan.



portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice