Anksioznost

Šta je to anksioznost i koja je osnovna razlika između straha i anksioznosti? Koje vrste anksioznosti imamo.

Da li je prisutna anksioznost kod vas?

Svako je nervozan ponekad. To je sasvim normalno jer predstavlja odbrambeni mehanizam našeg organizma na stresore iz spoljašnje sredine. U stresore se ubrajaju neželjene situacije, javni govor, neprijatnost. Ali postavlja se pitanje kada normalne reakcije i osećanja prelaze crvenu liniju i prelaze u patologiju. Na ovo pitanje nije lako dati odgovor, jer se dosta puta anksioznost pripisuje karakteru osobe.

Pre svega treba razjasniti pojam anksioznosti. Anksioznost predstavlja strah bez povoda koji nije pod uticajem spoljašnje sredine što predstavlja osnovnu crtu ove bolesti. Anksioznost je stanje koje se manifestuje teskobom, upornošću, strahom od panike, psihomotornom (fizičkom) tenzijom i unutrašnjim neugodnostima i osećanjem „eksplodiranog“. Najčešće je pojam nemotiviran i nije povezan sa nekim objektom ili osobom

Uzrok anksioznih poremećaja leži pretežno u psihološkim faktorima, premda postoje dokazi o genetskom uticaju (naročito kod OKP) i neurofiziološkoj podlozi. Emocionalni stres često može biti dodatni faktor koji uzokuje teskobu (ugroženost, promene u međuljudskim odnosima).

S druge strane, simptomi su anksioznosti direktne manifestacije pobuđenosti perifernog autonomnog nervnog sistema, nastale zbog zastrašujućih nesvesnih fantazija, impulsa i osećaja. Ako nesvesni psihološki mehanizmi ne uspevaju kanalizirati anksioznost, osoba će iskazivati sliku opšte generalizovane teskobe na najmanji povod ili će stanja teskobe doživljavati u obliku napada panike.

Prirodan lek protiv anksioznosti je jačanje živaca i imuniteta. Alternativni doktori smatraju da je anksioznost pad imunog sistema koji održava naše nervne i emotivne funkcije stabilnima. Otuda kaljenje i čeličenje kroz vežbe ili polivanje hladnom vodom, fitnes, bodibilding, rad u prirodi, te prirodni preparati kao BioMind kapi deluju kao prirodni lek za anksioznost. Takodje, primaćeno je da promena načina ishrane (zdravija i veganska hrana) ima pozitivan uticaj na povlačenje simptoma.

Ako psihološki mehanizmi odbrane usmeravaju anksioznost na određene spoljne objekte ili situacije koje simbolizuju početni, pravi uzrok anksioznosti, to omogućava premeštanje i vezivanje anksioznosti na neki spoljni simbol poput lifta, tunela i sl., A ta se situacija može izbegavati. U ovom slučaju govorimo o fobijskom poremećaju.

Ako osoba koristi odbrambeni mehanizam izolacije neprikladnih, obično agresivnih, nesvesnih želja i time odvaja poriv od ideje, pojedinac će doživljavati samo nametnutu misao, bez svesti o želji za realizacijom ideje i izvoru skrivenog impulsa. Takav osnovni mehanizam je opsesivno kompulzivni poremećaj.

Kada se događa često i kada remeti svakodnevnicu radi se o anksioznom poremećaju.

Podela anksioznih poremećaja:

Suštinski razlikujemo 5 vrste anksioznih poremećaja:

1. GAD – generalizovani anksiozni poremećaj kojeg karakteriše stalna hronična briga i tenzija bez ikakvog povoda. Najčešće pogađa ljude srednjih godina a njeni simptomi su:

  • Iritabilnost
  • Nemogućnost kontrole brige
  • Tenzija mišića
  • Problemi sa spavanjem
  • Problemi sa koncetracijom

2. Panični poremećaji – karakterišu se kao rekurenti panični napadi, koji kratko traju do 10 min. Najčešća manifestacija ovih napada su ubrzan rad srca, preskakanje srca, kratkoća daha, znojenje i groznica, moguće gušenje. U tom trenutku osoba oseća kao da će se nešto loše desiti. Takođe ovde se javljaju strah od ponovnog napada i izbegavanje objekata ili mesta koji su povezani sa napadom.

3. Socijalna fobija – ovde je potrebno napraviti razliku između socijalne fobije koja je posledica javnog nastupa i socijalne fobije koje je posledica svakodnevnog kontakta sa ljudima. Najčešće osoba ima osećaj negativnog osuđivanja i podsmevanje od strane društva.

4. Post-traumatski stresni poremećaj – javlja se kod osoba koje su doživele ili bili svedoci nekog traumatičnog događaja koji je bio opasnost po tu ili neku drugu osobu. Simptomi uključuju slike koje se vraćaju, simptomi povećane pobuđenosti i simptomi izbegavanja.

5. Specifična fobija – Postoje 5 podtipova specifičnih fobija:

Strah od životinja(zmija)

Strah od krvi i povreda

Strah od određenih situacija

Strah od prirodnog okruženja

Ostale fobije

Koji god da je slučaj, obratite se lekaru.

portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice