...
Naučite ljude kako da se ponašaju prema vama

Postavite granice: Naučite ljude kako da se ponašaju prema vama

Ako se neko ponaša prema nama na način koji je bez poštovanja, a mi ne postavljamo granicu oko tog ponašanja, pozivamo ga da nastavi da se ponaša prema nama na isti način. To može dovesti do ogorčenosti u odnosima. Ovaj članak vam pokazuje kako biste naučili jednostavan način postavljanja teških granica!

Pre mnogo godina, dok sam radio kao školski psiholog, moj šef bi ostavio svoju prljavu šolicu kafe na mom stolu i zamolio me da je operem. Uvek sam osećao da to nije fer ili profesionalno, ali sam ćutao. Trebalo mi je nekoliko meseci i mnogo nadzornih sesija da skupim hrabrost da postavim granicu oko šolje za kafu.

Smešno je kako nisam imao apsolutno nikakvih problema s intervjuisanjem i radom s psihopatama, ali postavljanje granice oko te šoljice kafe sa šefom bila je najteža granica koju sam ikada morao postaviti.

Učimo ljude kako da se ponašaju prema nama - slažete li se? Drugim rečima, ako se neko prema nama ponaša na način koji je bez poštovanja, a mi ne postavljamo vrlo jasnu granicu oko tog ponašanja, pozivamo ih da nas i dalje tretiraju na isti način. Što je još gore, s vremenom će nepoštovanje postati još ozbiljnije ako nastavimo s tim. Većina nas je to iskusila u nekom trenutku svog života.

Dakle, šta je granica?
Znam da ovo zvuči kao jednostavno pitanje, ali nije odgvor jer u suštini, granica je granica koju postavite na ponašanje druge osobe prema vama, kao i ograničenje koje postavljate na vlastito ponašanje prema sebi i drugima. To je dvosmjeran proces, koncept koji se lako gubi iz vida.

Zašto se bojimo postaviti granice?
Većina ljudi se boji postaviti granice u svojim odnosima iz jednog od tri razloga. Prvo, iz straha od reakcije druge osobe; drugo, iz straha da neće izgledati hladno, okrutno i bezosećajno; i na kraju, jer smatraju da su granice nefleksibilne i više nalikuju preprekama. Da li vam neki od ovih razloga odgovara?

Istina je da ako vas je druga osoba loše tretirala i odlučite postaviti granicu, dotična osoba će često loše reagovati na to; više ne vučete liniju i oni će za početak možda odgurnuti i često neće poštovati vašu granicu. Ovde je ključ biti dosledan svojoj granici i posledicama prelaska te granice - tek tada ćete početi uvidjati promenu.

Inače, kada ne postavite granice u svojim odnosima, često ćete se osećati ogorčeno, pomalo kao ja sa svojim šefom. Zaključak je da je mnogo privremenih neugodnosti puno zdravije od bilo kakvih dugotrajnih zameranja.

Postavljanje i održavanje granica.

  • Postavljanje granica.

    Koristite ovu jednostavnu DESC formulu
    Jednostavna formula koja je poštena i čvrsta najbolje funkcioniše. Lično sam isprobao sledeću formulu nekoliko godina, i ona je daleko najjednostavnija za primenu i zapamtiti: DESC pristup. Radi jednostavnosti, upotrebiću granicu koju konačno postavljam sa svojim šefom.

    D - znači Opisivanje problema (poput postavljanja scene). Recite ono što ste primetili i držite se činjenica. U mom primeru, jednostavan način da to učinite bio je reći: "Primetio sam da često ostavljate svoju šoljicu kafe na mom stolu i tražili ste da je operem."

    E - označava Izražavanje svojih osećaja. Možda ćete hteti umanjiti ovaj aspekt ako ste na radnom mestu, ali u svojim ličnim odnosima to nikada ne biste trebali umanjiti; izrazite tačno kako se osećate. Na primer, "Počinjem se osećati vrlo neugodno zbog ovoga."

    S - označava Navođenje tačno onoga što želite. Ovo je ključno jer ako ne znate tačno šta želite od situacije, tada će razgovor postati nejasan i zbunjen. Neka bude jednostavno: "Ubuduće bih bio zahvalan ako biste mogli sami oprati svoju šolju kafe."

    C - označava posledice. Postavljanje posledice je važno, ali doslednost u pogledu posledica je još važnija. Pokušajte završiti na pozitivnoj posledici i pitati drugu osobu je li u redu s vašom granicom - to može otvoriti diskusiju. Pokušajte reći nešto poput: "Ovo će mi pomoći da se osećam manje neugodno, jesi li s tim u redu?"

    Održavanje granica vežbanjem i doslednošću.

    Vežbajte DESC pristup s prijateljem od poverenja sve dok ne budete sigurni da ćete ga isprobati zaista. Razlog zašto to kažem vežbati je jednostavno zato što je deo našeg mozga koji je aktivan kada nešto zamišljamo potpuno isti dio koji je aktivan kada radimo stvarnu stvar. Ako je to posebno zeznuta granica, vežbajte najmanje 15 puta; pomoći će vam da svoj mozak povežete s novom granicom, a reči će biti lakše izgovoriti kada to zaista učinite.

    I budite dosledni. U mom slučaju, moj menadžer je bio pomalo zatečen i ignorisao me nekoliko dana, iako je to bilo strašno neugodno, nikada više nije ostavio svoju šoljicu kafe na mom stolu, a ja sam ipak unapređen. Naravno, da nije poštovao moju granicu, ponovo bih prošao celi proces DESC -a, počevši od: "Primetio sam da i dalje ostavljaš svoju šoljicu kafe na mom stolu nakon što smo se dogovorili da nećeš" i tako dalje.

    Vaša sposobnost da budete dosledni učiniće ili prekinuti granicu. Kao krajnja napomena, ako ste postavili granicu i bili dosledni, a druga osoba je i dalje ne poštuje, možda ćete morati napraviti težak izbor hoće li utjecaj te osobe na vas uništiti vaš odnos, samopouzdanje ili ukupnu sreću - i da li je to nešto što zaista želite u svom životu.

    :https://www.bewellbuzz.com/mind/set-boundaries-teach-people-treat/



    portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice