Nagrada
Art: Lazar F: Đerđ - Brige

Brige vas nikada neće same napustiti

Brige vas nikada neće same napustiti, vi morate napustiti njih

‘Briga ne rešava sutrašnje probleme, ona odnosi današnji mir ‘ – Ostanite mirni i marljivo činite ono što znate da vam je činiti, to je jedini način da u ovoj zbrci života ne izgubite sebe. Na kraju krajeva, sve jednom prođe…stoga ne dopustite da vam išta krade mir vašeg sadašnjeg trenutka, jer ovaj trenutak je jedino što imate od života.

Najčešće mentalno stanje jedne prosečne osobe jeste stanje zabrinutosti, to je uistinu jedan od najvećih problema sa kojim se čovek susreće bez da je i svestan kako je to problem. Naime brige su nešto što je opšte prihvaćeno kao standardni deo života. Ljudi se čak i ponose svojim brigama misleći kako ih one čine zrelim i odgovornim osobama. No to je samo još jedna velika zabluda prevarenog uma.

Niko ne kaže da se ne treba pobrinuti za to da naš život funkcioniše uredno, no velika je razlika između pojmova ‘pobrinuti se’ i ‘brinuti se’. Kada se čovek na vreme pobrine za ono što mora učiniti, tada najčešće ne dolazi u situaciju da se mora brinuti oko ishoda određene situacije. No nije uvek moguće na vreme se ‘pobrinuti’ da sve bude onako kako bi bilo najbolje za nas, i to je ono što moramo naučiti prihvatiti.

Ako postoji neki problem koji ne možemo ili ne znamo da rešimo, ono što trebamo tada učiniti je to da ga jednostavno predamo životu. No kako to učiniti !?


Kao i sve drugo kada je u pitanju rad na sebi, i ovo je ‘veština’ koja se mora usavršiti na način da joj pristupimo sa ozbiljnošću. Nije to samo prazna priča, to je istinsko umeće življenja koje mora biti osvešteno u nama. Niti jedan problem se ne može rešiti brigom, pa je upravo s toga bitno da ih naučimo otpustiti kako ne bismo gubili dragoceno vreme i energiju na njih.

Svaki put kad briga uđe u moj um ja se setim dragocene pouke koja kaže; ‘Briga ne rešava sutrašnje probleme, ona odnosi današnji mir ‘. Jednom kada shvatimo ovu istinu i kada je počnemo upotrebljavati u svome životu, sve postaje mnogo jednostavnije.

Napustiti brige ne znači biti nemaran, baš naprotiv. Prepustiti se brigama jeste istinski nemar prema sebi, iz razloga jer na taj način mi dodatno otežavamo svoju situaciju. Zaista, kada čovek nauči kako napustiti brige, tada je mnogo jednostavnije pronaći rešenje za određeni problem.

Briga je kao otrov koji ne dopušta našemu umu da deluje trezveno, ona takođe potiče lučenje kemikalija u našemu telu koje su okidač za mnoga oboljenja. Stoga možemo bez imalo razmišljanja zaključiti kako je briga veliki nemar prema sebi, i delovanje protiv vlastitog dobra.

Ako već ne možemo promeniti trenutnu situaciju, zašto onda brinuti i dodatno produbljivati svoju agoniju ? Ja znam kako ovo zvuči, no ipak razmislite na trenutak o ovome što govorim i recite, nije li tako ! Jer zaista, koja korist od brige !? Da li ona može doneti kakvu pozitivnu promenu u naš život !? Ako ne može, zašto da je onda hranimo unutar sebe i trujemo njome svoj život !?

Vidite, upravo zbog toga je potrebno naučiti prihvaćati ono što nam život donosi, koliko god to nekada teško bilo. Jer naime sadašnji trenutak se u svome materijalnom ispoljavanju ne može promijeniti, no ono što može jeste naša percepcija i način na koji ga proživljavamo.


Ako se usred određenog problema predamo nemoći i brigama, ono što činimo jeste to da produbljujemo svoju osobnu agoniju, dajemo više energije problemu i već unapred stvaramo budući problem. Da li mi to uistinu želimo !?

Kada problem uđe u naš život mi uvek svojim umom trebamo ići u njegovu suprotnost, jer tamo se nalazi rešenje. Baš kao kada bolesna osoba kojoj doktori ne daju nikakve šanse da preživi, doživi čudesno ozdravljenje iz razloga jer je odlučila da se neće predati samosažaljenju, na isti način i još mnogo lakše se mogu rešavati standardni problemi koji nas muče i koji nam kradu radost življenja.

Zaista, brinuti brige jeste neodgovornost prema sebi, jer one su ništa drugo do samosažaljenje. Velika većina naših problema, preko 90% njih jesu posledica naše neosveštenosti i neodgovornosti, a sama briga je takođe sama po sebi problem koji je produkt naše neosveštenosti.

Ovim putem vas pozivam da osvijestite u sebi ovu istinu, ne dopustite da vas vaš sumnjičav um uveri kako je to nemoguće. Što imate izgubiti ako se već ionako borite sa problemom za kojeg smatrate da nemate rešenje ili kojeg trenutno u ovome trenutku nikako ne možete razumeti. Ja vam kažem, prepustite ga životu i on će se sam od sebe rešiti, a vi samo gledajte da naučite lekciju iz situacije u kojoj se nalazite, kako se više nikada ne bi ponovila.


Probleme za koje znate rešenje, za njih se pobrinite ali nemojte panično brinuti zbog njih. Ostanite mirni i marljivo činite ono što znate da vam je činiti, to je jedini način da u ovoj zbrci života ne izgubite sebe. Na kraju krajeva, sve jednom prođe…stoga ne dopustite da vam išta krade mir vašeg sadašnjeg trenutka, jer ovaj trenutak je jedino što imate od života.

Kako razumeti i prihvatiti životnu neizvesnost

„Posmatrajte sve svoje postupke, sva svoja uverenja i otkrijte da li su zasnovani na stvarnosti, iskustvu, ili na strahu. Sve što je zasnovano na strahu se treba odmah odbaciti, bez ikakvog premišljanja. To je samo oklop.“

U jednoj svojoj knjizi Osho istražuje strah, od refleksne reakcije na fizičku opasnost do racionalnih i iracionalnih strahova uma. I tu se kaže da je potrebno shvatiti strah, uvideti korene straha, verovati sebi i drugima, anulirati strah – da bi se živelo u potpunosti. Na kraju knjige su meditativni eksperimenti kao pomoć za uspostavljanje novog odnosa sa strahom.

Baš tako i treba postupiti jer strah je iracionalna kategorija, samo produkt našeg uma - vrsta entiteta. Stoga sa strahom "treba razgovarati" - suočiti se i jednostavno "napraviti dogovor". Objasniti sebi razloge straha. Lek je u nama!


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice