Dijamanti |
Najbolji ženini prijatelji Najbolji ženini prijatelji nisu kumovi, a nije ni pudlica koju ste joj poklonili kao svadbeni dar, još manje vi. Za sve muškarce koji ovo čitaju, ne dajte se obeshrabriti, jer u vama je rešenje. Kupite joj najboljeg prijatelja, i samo na taj način, bićete srećni. Čak i više nego ona sama. Ne mogu se oteti utisku, da iako nemam bračnog iskustva, ni jedna jedina žena na svetu ne bi odbila ovaj dar. "Neću, neću dijamante, safire, brilijante..." - može u pesmi, ali je teško ostvarljivo i na javi. Kad samo pomislim koja bi to ušteda novca bila da drago kamenje ne postoji. Mogli bismo da uživamo u gledanju svih sportova na kablovskim TV kanalima do kraja života, pili bi najskuplja pića, vozili najbolja kola, a ne "bacali" pare na neko tamo - kamenje!? Ako ja zvučim kao tipičan muškarac, onda je ovo članak za tipičnu ženu! U svakom slučaju, ženi uvek možete reći: "Dušo, nema lepšeg i sjajnijeg (dodajte i "vrednijeg", ako ovo sa lepotom ne "pali") dijamanta od tebe!" Mada opet, dame su ti "voćke" čudnovate, ne "slomi" ih, ali "novčanik prelomi". Ako se ova taktika ne pokaže uspešnom, evo par osnovnih informacija o dijamantima, koje bi morali znati podjednako i muškarci i žene: Od čega su sačinjeni dijamanti?
Upravo od čega su i ugalj i mina u vašoj olovci - od ugljenika. Atomi su samo
tako povezani da čine mnogo jaku strukturu. ![]()
Odakle ugljenik potiče?
Većina dijamanata potiče od ugljenika koji je bio u Zemljinoj kori od trenutka kada je ona i oformljena. Međutim, neki su nastali i od ugljenika koji potiče od ostataka i ljuštura mikroorganizama, kao što su bile alge u drevnim okeanima. Ovaj organski ugljenik je bio zatrpan u stenama, odakle je samo tonuo dublje i dublje, pod dejstvom tektonskih poremećaja i pomeranja kontinenata. Sva živa bića su stvorena na bazi ugljenika. Ako bismo sutra, vi ili ja, pali na dno okeana i prekrilo nas "brdo" kamenja i stena, možda bi za nekih milion godina postali dijamanti! ![]()
Kako izbeći kupovinu lažnih dijamanata?
Na žalost većine muškaraca, a na sreću većine žena, moram i na to pitanje da
odgovorim. Danas je prodaja lažnih dijamanata jedan od najunosnijih poslova.
Kriminalci se na ovaj način bogate, a mušterije gube novac. Baš zbog toga,
mnogim prodavnicama nakita je opao rejting. Teško je uočiti razliku između
lažnog i pravog nakita, zato što je tehnologija napredovala dosta, pa samim tim
razlika nije lako uočljiva kao pre 100, 200 godina. ![]()
Posebno upozorenje! Materijal koji se sve češće koristi za izradu lažnih dijamanata je mešavina silicijuma i ugljenika. Ovaj materijal postoji još od 1998. godine, poznat je pod imenom "moisanit". Cena mu je deset puta manja od cene dijamanta. Toliko liči na pravi dijamant, da ponekad ni pravi stručnjaci, bez dodatne opreme, ne mogu uočiti razliku! Alternative dijamantu!
Najčešće želje kupaca ovog dragog kamenja se svode na alternativna rešenja za
verenički prsten. Razlozi su svakojaki. Neke žene vole svakodnevno da pogledaju
dlan, i na njegovom prstu dijamant određene boje, samo zato što ih ta boja čini
srećnima. Neki parovi, pak ne žele da plate velikom količinom novca ili
riskiraju mogućnost uzimanja dragog kamena koji nije pravi ili je ukraden.
Dijamanti su uvek lepi pokloni, i put do ženskog srca neće biti siguran, ali sa njim na ženskoj ruci, svakako postaje moguć.
|