Reziltati istraživanja


Poliklinika za zaštitu dece obavila je istraživanje među decom, a rezultate su objavili na svojim internetskim stranicama.

Pokazalo se da je 27 posto dece koja se služe internetom bilo izloženo porukama sa seksualnim sadržajima. Primljene poruke su u 59 posto slučajeva sadržavale slike golih osoba, 46 posto ih je primilo poruke sa slikama seksualnih radnji, 12 posto je dobilo slike koje sadrže nasilje i seks te 4 posto je primilo poruke koje sadrže slike s decom.

Najveći broj tih izlaganja dogodio se dok su deca pretraživala internet, i to čak 67 posto, 7 posto dece je dobilo poruku s adresom na koju da se javi, 25 posto poruka je pristiglo na osobnu adresu elektronske pošte s nepoznate adrese, dok je 8 posto poruka stiglo na osobnu adresu elektronske pošte s poznate adrese, najčešće od prijatelja.

Čini se da što je aktivnost na internetu više istraživačka, veća je veroVatnost izlaganja nepoželjnom seksualnom sadržaju. Deca čiji roditelji nemaju pristup njihovoj elektronskoj pošti su češće primila poruke sa seksualnim sadržajima.

Istraživanje je pokazalo da trećina dece nije nikome poverila svoje iskustvo dobivanja poruka sa seksualnim sadržajima. Četvrtina dece koja su bila izložena porukama sa seksualnim sadržajima izjavljuje da su imala uznemirujuću emocionalnu reakciju, i to devojčice češće nego dečaci. Osim toga veliki broj dece izjavilo je da je bilo vrlo uznemireno te da su imali osećaj nesigurnosti nakon primljenih poruka.

Osim toga pokazalo se da je 28 posto dece pitano o intimnim detaljima tOkom razgovora, odnosno o seksu, intimnim delovima tela, to jest o veličina polnog organa ili veličini grudi, o iskustvu u samozadovoljavanju, u vezi s odećom, na primer: nosi li grudnjak, koji broj grudnjaka, u čemu spava i slično.

Nakon takvih upita deca su odgovorila da su se osećala uznemirenost, osećala su sram strah, ljutnju ili krivnju. Dečaci ređe navode da su pitanja o intimnim detaljima bila uznemirujuća za njih nego devojčice. Takođe, navedena pitanja su češće izazivala emocionalne reakcije kod dece mlađe dobi.

Zabrinjavajući je podatak da 27 posto dece smatra da je u redu otići sam na sastanak s osobom koju su upoznali na internetu, što ovu skupinu dece čini rizičnom za eventualno iskorištavanje i zlostavljanje.


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica