Manjak testosterona muči
muškarce u Srbiji


Strucnjaci procenjuju da oko 170.000 muškaraca u Srbiji pati od manjka hormona, narocito testosterona, koji utice na mnoge fizicke i psihicke funkcije muškarca, receno je u aprilu mesecu na konferenciji za novinare u Medunarodnom pres centru Tanjuga. Prema rezultatima najnovijih ispitivanja, od nedostatka testosterona pati oko 10 odsto muškaraca od 40 do 60 godina starosti i oko 20 odsto starijih od 60 godina.

Najcešci simptomi koji prate nedostatak testosterona jesu smanjenje libida (seksualne želje) i gubitak erekcije, depresivno raspoloženje, umor i iscrpljenost, razdražljivost, poremecaj sna, a u mnogim slucajevima dolazi do smanjenja snage mišica i gubitka vitalnosti. Nacelnik Instituta za endokrinologiju Klinickog centra Srbije doc. dr Svetlana Vujovic kazala je da je muški hipogonadizam stanje koje nastaje kao posledica nedostatka androgena, muških polnih hormona, usled oštecenja hormonskih mehanizama ili organa koji ucestvuju u njihovoj sintezi.

Ona je istakla da hipogonadizam ima znacajan uticaj na zdravlje muškarca s obzirom na to da ti hormoni deluju na srce, kosti, mozak, polne žlezde.

Endokrinolog doc. dr Srdan Popovic je rekao da manjak testosterona dovodi do povecanja telesne težine, smanjenja mišicne mase i povecanja kolicine masnog tkiva oko struka i bokova. On je istakao da su ispitivanja pokazala da nedostatak tog hormona utice na pojavu dijabetesa kod muškaraca izmedu 42 i 60 godina starosti i da je faktor rizika za pojavu dijabetesa tipa 2 (melitusa) i metabolickog sindroma.

Prema recima endokrinologa, metabolicki simptomi koji ukazuju na nedostatak testosterona u organizmu su poremecaj metabolizma lipida i insulinska rezistencija, poremecaj seksualne funkcije, gubitak libida, erektilna disfunkcija, atrofija glatkih mišica penisa. Vegetativni simptomi koji prate nedostatak najznacajnijeg muškog polnog hormona su talasi vrucine, lupanje srca, depresivno raspoloženje, osteoporoza, anemija, smanjenje maljavosti, smanjenje funkcija lojnih žlezda kože...

Endokrinolozi i urolozi muškarcima porucuju da je neophodna redovna kontrola kod urologa koja bi pomogla da se, ukoliko je uocen problem, zapocne sa blagovremenim lecenjem. Osim urološkog pregleda, svi muškarci posle 50. godine bi morali da se pregledaju kod interniste i kardiologa.



portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice