Makrobiotika: da ili ne

Makrobiotika potiče od grčkih reči makros i bios, što znači veština dugog življenja, nauka o čuvanju i održavanju zdravlja uopšte. Reč makrobiotika prvi je u svojim spisima upotrebio Hipokrat. Kod Herodota, Aristotela i Galena makrobiotika podrazumeva način života u kome je ishrana jednostavna i uravnotežena i koja kao takva obezbeđuje dobro zdravlje i dug život.

U staroj Kini kulinarsko umeće sma-trano je mističnim oblikom medicine. Razlika izmeđuhrane i leka bila je neznatna i dobro se znalo koje namirnice iz svakodnevne ishrane mogu da jačaju određene organe, pa čak i da leče neke bolesti.

U "Hilandarskom medicinskom kodeksu" kao sredstvo lečenja preporučuje se - kvalitetna hrana.

U 17. i 18. veku prirodnim metodama lečenja pridaje se sve manja važnost. Razlog tome je razvoj hemijske poljoprivrede i industrijske proizvodnje.

Kao posledica ovog razvoja, na tržištu su se pojavile obrađene namirnice dostupne svakom čoveku.

Savremeni način života doprineo je da se na tržištu pojavi sve više namirnica u vidu brzih obroka. Udaljavajući se od prirodne neprerađene hrane, čovek se zapravo sve više udaljava od prirode, a posledice su počele da se primećuju na njegovom zdravlju. Ova činjenica navela je mnoge ljude širom sveta da dignu glas protiv nezdravog načina života, a posebno ishrane.

Makrobiotika preporučuje zdravu i prirodnu hranu. To podrazumeva korišćenje namirnica koje su uzgojene u nezagađenim uslovima, bez dodavanja bilo kakvih industrijski proizvedenih preparata. U makrobiotičkim receptima ne pominje se meso, dok su žitarice, povrće, voće, mahunarke, alge, riba, plodovi mora i začini nezaobilazni.

Zanimljiv je podatak da npr. u susamu ima sedam i po puta više kalcijuma nego u mleku, koje je inače na glasu kao dobar izvor kalcijuma.

Makrobiotika je danas praktična životna disciplina, koju svako može vrlo jednostavno da poštuje. Osnovno pravilo makrobiotičke ishrane je: jesti umereno i raznovrsno, u skladu sa godišnjim dobom, mestom življenja i sopstvenom ravnotežom.

Hrana nam je potrebna da bi nas obogatila, dala nam energiju i uticala na rast i obnavljanje naših ćelija, a ne da bi zadovoljila varljivi osećaj gladi i žeđi. Vrlo je važno znati da kod nas postoje sve namirnice zastupljene u makrobiotičkom načinu ishrane, da takav vid ishrane nije ništa skuplji od uobičajenog, čak je i jeftiniji ako se ima na umu kakvi se pozitivni efekti u pogledu zdravlja i lepote mogu postići.

Uz malo volje da promenimo život na bolje, zamenimo grickalice, slatkiše i fast-food zdravom hranom i sigurna sam da će se pozitivni rezultati vrlo brzo osetiti.




portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice