Brak pomaže vašem mozgu

Brak mnoge ljude učini veoma srećnim, to nije nepoznanica. Manje je poznato da vam brak može pomoći i u moždanom razvoju - ne znači da će se to nužno desiti, ali je veoma moguće ukoliko ste skloni da poradite na tome.

Na početku veze luče se hormoni od kojih vam se nekad može učiniti da ste "opijeni srećom". U tom periodu sreća u ljubavi vam može dati energiju da se usredsredite i na neke više intelektualne zadatke koje treba obaviti, ali se dešava i da postanete toliko opsednuti osobom koju volite da vam je teško da mislite na bilo koga drugog i na bilo šta drugo. To već i nije neko povećanje moždanih sposobnosti, mada je veoma prijatno.

Kad početna opijenost prođe, nekada se i veza okonča, a nekada se nastavi, ukoliko ustanovite da se s tom osobom dovoljno dobro slažete, da imate dovoljno zajedničkih interesovanja, da je to osoba čije mnoge osobine cenite i poštujete, kao i da se među vama razvija ljubav, a strast se i te kako održava. Tada dolazi i period u kome počinjete povoljno da utičete na moždane aktivnosti voljene osobe, kao i ona na vaše. Istraživanja pokazuju da je deo mozga koji bude aktiviran u kasnijim fazama veze korteks - isti onaj u kome se arhiviraju informacije i u kome se donose racionalne odluke. A nove informacije stvaraju nove puteve u mozgu, koliko god godina imali, što znači da se tako mozak održava vitalnim i aktivnim.

Postoji li način da maksimalno povećate povoljan uticaj veze na mozak? Postoje mnogi - u principu se radi o zajedničkom učenju, istraživanju, zajedničkom savladavanju novih veština. Zvuči naporno? Nije, prijatno je i veoma zabavno. Evo nekih mogućih zajedničkih aktivnosti koje će povoljno uticati i na vaš mozak i na mozak voljene osobe - odabrati prema zajedničkim sklonostima.

Krenite u školu plesa zajedno ili zajedno učite da plešete prateći kurs s kasete ili DVD-ja, zavisno od sklonosti i mogućnosti. Ples nije samo "nešto za žene", to je aktivnost koja zahteva dobru koordinaciju i međusobno usklađivanje pokreta, i istovremeno razvija i telo i mozak. A uz to je i zabavna, i pruža prijatnu fizičku bliskost - i dosta smeha dok pokušavate da savladate komplikovanije pokrete.

Gledajte filmove zajedno, a zatim razgovarajte o zapletu i likovima. Muškarci i žene koriste drugačije delove mozga kad gledaju filmove, što znači da će im i način posmatranja stvari i uvid u dešavanja na platnu ili ekranu biti drugačiji - razgovorom ćete razmeniti ta iskustva, videti na koji još način jedna te ista priča i likovi mogu biti viđeni, a usput će vas i zbližiti to što ćete saznati više o tome kako voljena osoba razmišlja i funkcioniše.

Napravite zabavu za raznoliko društvance, uživajte u njoj, a sledećeg dana razgovarajte o tome šta ste sve videli i čuli, i kako vam se čini da je sve teklo. Interakcija s drugima (gostima na zabavi, kao i voljenom osobom) već sama po sebi razvija mozak, a zbog različitog načina posmatranja stvari, imaćete različito viđenje toga kako je proteklo veče, šta se sve tu dešavalo, kakvi su međusobni odnosi vaših gostiju, kakvi su sami gosti... I puno ćete naučiti razmenom tih različitih viđenja i na prijatan način stimulisati mozak.

Zajedno naučite nov jezik. Učenje novog jezika uvek stimuliše mozak, i to prilično, a ako ga učite zajedno, možete mnogo pomoći jedno drugom - uvek ćete imati partnera za konverzaciju i vežbanje.

Naučite neku novu veštinu od svog dragog ili drage. Obične, "kućne" veštine. On može da nauči kako da pripremi poneko jelo (čak i ako već zna da kuva, to je umeće koje se uvek može unaprediti - a nije isključeno ni da ona nauči ponešto o kuvanju od njega) ili kako da dekoriše sobu, ona može da nauči kako da popravi ovo ili ono...

Znamo, ovo su bili stereotipi, u praksi sve zavisi od toga koja konkretno znanja i veštine ima on, a koje ona. Učenje novih veština od voljene osobe ne samo da pomaže razvoju mozga već vas i dodatno zbližava jer radite nešto zajedno, plus vam daje još neku temu za razgovor pored onih obaveznih o deci i svakodnevnim problemima.

Igrajte neku igru u kojoj pokušavate da nadmudrite jedno drugo. Igre s kartama (delom zavise od sreće, ali delom i od upotrebe mozga) i šah bi bile tipični primeri, ali ima i mnogih drugih, pronađite ih i zabavite se! I kompjuterske igre dolaze u obzir, naravno. Takve igre nisu nešto samo za klince ni nešto što treba igrati samo s decom, mogu da budu zabavne i odraslima, zbližava vas i opušta što se igrate zajedno, a usput razvijate i "male sive ćelije".


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice