Bolesti kupaćih kostima


Vlažna i topla sredina koja se stvara u sintetičkim kupaćim kostimima pravi je inkubator za mikrobe, izazivače letnjih ginekoloških infekcija

Lepo za gledanje, idealno za gljivice Gotovo da nema osobe s letnjom vaginalnom infekcijom koja se nije zapitala zašto je do nje došlo kada održava besprekornu higijenu tela i intimnog rublja. Odgovor je jednostavan. U letnjim mesecima ove samoinfekcije najčešće nastaju zbog toplote i vlage koja pogoduje razvoju pojedinih mikroba vaginalne mikroflore. Intimno rublje i garderoba koja prianja uz pregrejano telo, naročito ako je napravljena od sintetičkih materijala, pravi su inkubator za vaginalne bakterije i gljivice. Kupaći kostim koji ne bi izgledao tako lepo da nije napravljen od tkanina sa sintetičkim vlaknima, takođe. Dovoljno je nekoliko sati leškarenja na plaži ili bazenu u vlažnom kostimu da se stanovnici vaginalne mikroflore razmnože u tolikom broju da izazovu zapaljenje.

Najčešća samoinfekcija je takozvana bakterijska vaginoza. Prvi znak zapaljenja je neprijatan svrab, peckanje i pojačano lučenje sekreta neprijatnog mirisa. Pod istim uslovima u vrelim letnjim danima se razvija i kandida albikans, gljivica koja takođe izaziva zapaljenje. Ovoj infekciji žene su naročito podložne, ali može da se javi i kod muškaraca koji nose pantalone i donji veš od sintetike. Iritirajući svrab je glavno obeležje ove infekcije, kao i grudvast sekret kiselkastog mirisa.

Leškariti u suvom

Da bi se izbegle ove infekcije posle kupanja neophodno je istuširati se i presvući kostim. Doktor Zoran Zorić savetuje ženama da se pri kupovini kupaćeg kostima opredele za one koji imaju pamučni umetak i da se kostim proba preko intimnog rublja. Osim toga, pre korišćenja novog kupaćeg kostima trebalo bi ga oprati u blagom deterdžentu ili sapunom za veš i dobro isprati. Ako ste uprkos preduzetim merama ipak dobili neku od letnjih vaginalnih infekcija, kostim dobro istrljajte sapunom i isperite, a zatim okrenite na naličje i osušite na suncu.

Kupanje u bazenu, slobodniji seksualni odnosi bez upotrebe kondoma takođe mogu da izazovu genitalne infekcije. Pojačan sekret, svrab, peckanje, bez obzira na vrstu izazivača , uvek su znak zapaljenja genitalnih organa, koja se lako prenose i na izvodni deo mokraćnog kanala. Simptomi mogu da budu isti za sve vrste izazivača, ali oni nisu svi podjednako patogeni. Leče se različitim medikamentima, a ukoliko se ne preduzme blagovremeno i odgovarajuće lečenje mogu da se prošire iz vagine i na druge genitalne organe (matericu, jajovode, jajnike), upozorava naš sagovornik.

Povećana učestalost vaginalnih infekcija u letnjem periodu objašnjava se i padom imuniteta koji nastaje prekomernim sunčanjem, dugim boravkom u hladnoj vodi, nespavanjem i nepravilnim dijetama. Svi ti činioci remete ravnotežu mikroba u normalnoj vaginalnoj mikroflori zbog kojih se smanjuje pH (normalna kiselost vagine je od 4,0 do 5,0) Gljivice tada počinju naglo da se razmnožavaju i izazivaju zapaljenje, objašnjava dr Zorić i dodaje da se kandida ne leči antibioticima, već antimikoticima u obliku krema i preparata za vaginalnu upotrebu.

Leti su češće i infekcije trihomonasom, mikrobom koji normalno živi na sluzokoži polnih organa oba pola. Prenosi se seksualnim odnosom, ali i preko vlažnih predmeta, upotrebom zajedničkog peškira, kupaćih kostima, intimnog rublja i sedanjem na dasku WC šolje. Sekret je i kod ove infekcije pojačan i veoma neprijatnog mirisa. Od infekcije trihomonasom bi trebalo da se leče oba partnera, čak i kada muškarac nema nikakvih smetnji. U suprotnom, infekcija se kod žena produžava uprkos preduzetom lečenju.

I mikrobi vole čistoću

Doktor Zorić naglašava važnost odlaska lekaru i laboratorijsku proveru sekreta jer nije retkost da svrab i drugi znaci zapaljenja mogu da nastanu i bez prisustva mikroba, preteranom upotrebom sredstava za intimnu negu ili alergijskom reakcijom na njih. Lečenje ovog, neinfektivnog zapaljenja zahteva prestanak upotrebe tih preparata.

Posle završenog lečenja vaginalnih infekcija bez obzira na vrstu, treba obnoviti vaginalnu mikrofloru unošenjem kulture laktobacilusa u vaginu. To se može postići uzimanjem oralnih tableta (sadrže laktobaciluse ramnozus i kazei) ili ispiranjem rastvorom mlečne kiseline (acidi laktici). Kultura laktobacila može da se unese u vaginu i tamponom, prethodno natopljenog probiotskim jogurtom koji sadrži acidofilus. U vagini tampon stoji dva sata. Upotreba sapuna i šampona za intimnu negu se ne preporučuje, jer pojačava zapaljenje, kao i čajevi, naročito od kamilice.

Ženama koje uprkos lečenju često imaju ponovljene gljivične infekcije preporučuje se ishrana sa malo ili nimalo šećera i proizvoda od belog brašna. Pomaže i uzimanje napitaka sa različitim vrstama mlečnih bakterija iz grupe laktobacilusa (acidofilus, kazei, reuteri, ramnozus). Osobama sklonim vaginalnim gljivičnim infekcijama dr Zorić savetuje da nose komotno intimno rublje koje ne prianja uz telo (tanga), a na plaži posle svakog kupanja obavezno se presvuku u suv kupaći kostim. Noć treba provesti u pamučnoj spavaćici bez intimnog rublja.





portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice