Krpelji, tako mali a tako opasni!


Izlet u prirodu nekima zadaje muku zbog malog crnog insekta. Pricvrscen na nasoj kozi postaje sve veci, pijuci nasu krv. Ne strahuje se zbog malo izgubljene krvi, vec je krpelj prenosnik veoma teske i opasne bolesti Lajmska bolest je infektivno oboljenje koze i drugih organa. Nastaje posle infekcije odnosno uboda krpelja zarazenog bakterijom. O najvaznijim pitanjima koja su vezana za lajmsku bolest, za Lisu razgovaramo sa dermatologom dr Svetlanom Minic iz specijalisticke ordinacije Dr Bojic.

Uzrocnik bolesti je spiroheta, slicna je uzrocniku sifilisa, a po istrazivacu dobila je ime Borrelia burgdorferi. Na coveka infekciju prenosi zarazeni krpelj iz roda Ixodida, najcese ubodom u kozu. Infekcija moze zahvatiti gotovo sve organe i sisteme, a najcesce kozu, zglobove, srce, misice, nervni sistem, strukture oka i drugo.

Kako nastaje infekcija?

U toku ishrane, krpelj zajedno sa salivom (pljuvackom), najpre u kozu, a kasnije, tokom ishrane, u cirkulaciju ubacuje bakteriju lajmske bolesti. Kretanje krpelja na kozi je najcesce neprimetno. Njegov ubod se ne oseca, jer se u pljuvacnoj tecnosti krpelja nalaze supstance koje deluju kao anestetik, ali i druge koje doprinose nastanku infekcije. Sto se duze zadrzava u kozi, povecava se rizik od infekcije. Najcesce nastaje ako krpelj ostane u kozi 24?48 i vise sati. Medjutim, infekcija moze nastati i za krace vreme. Od infekcije do promena na kozi prodje tri do 30 dana, nekada i duze. Na mestu uboda javlja se crvenilo razlicitog oblika i velicine kod 50 odsto inficiranih. Zato lekari apeluju da se posle uboda krpelja pacijent javi lekaru, koji ce proceniti ima li rizika za nastanak infekcije i primeniti najpovoljniju terapiju i postupke.

I srce biva pogodjeno

Srce je neretko inficirano. Tada se javlja nepravilan rad ili zastoj srca, pa je potrebno ugradjivanje privremenog vodica ritma. Bolesnici su obicno malaksali, nekada i kolabiraju. Veoma je vazno da pacijenti lekaru, ukoliko ranije nisu imali ozbiljna oboljenja srca, kazu da su imali ubod ili su bili u riziku za ubod krpelja. Zapaljenjem mogu biti zahvacene ovojnice srcanog misica, srcani misic i sprovodni sistem srca. Skeletni misici takodje mogu biti ukljuceni, obicno lokalno, sto je praceno bolovima. Sve strukture oka mogu biti zahvacene infekcijom, posebno vidni zivac. Slabljenje vida ili njegov gubitak i bol razlicitog intenziteta uz podatak o ubodu krpelja mogu upucivati na infekciju uzrocnikom lajmske bolesti. U ovim slucajevima treba zatraziti pomoc lekara, sto je moguce pre, jer rano i adekvatno lecenje antibioticima sprecava razvoj kasnijih komplikacija.





portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice